Rozloha Kachetie je 11 310 km² a představuje téměř 17 % z celkové rozlohy Gruzie. Skládá se ze 2 částí – Šida (vnitřní) a Gare (vnější) Kachetie.
Kachetie je nejdůležitější vinařská oblast Gruzie a nachází se zde 65-70% vinic celé země. Nejkvalitnější vinice jsou vypěstované v nadmořské výšce 400-700 m v povodí řek Alazani a Iori. Ze 20 chráněných mikrozón (Appellation d’origine) celé země se v Kachetii nachází 15 (Tsinandali, Manavi, Achašeni, Mukuzani, Napareuli, Kindzmarauli, Tibaani, Vazisubani, Teliani, Kardenachi, Kacheti, Kvareli, Kotechi, Chašmis Saperavi, Gurdžaani). Aktivní roční teplota kolísá mezi 3500-42000. Srážky 400-800 mm a 2000-2200 slunečních hodin. Nejrozšířenější bílé odrůdy jsou: Rkatsiteli, Mstvane kachuri, Kisi, Chichvi, Budešuri Tsiteli, Sapena, Kumsi Kviteli. Z červených odrůd Saperavi, Tavkveri, Cabernet Sauvignon (francouzská odrůda), Ikaltos Tsiteli.
Z odrůd vypěstovaných v Kachetii se připravují vína vysoké kvality, jak evropského typu, tak tradiční Kachetinskou metodou – Kvevri víno. Kachetinská metoda přípravy vína je jedinečná na světě.
V krátkosti metoda Kvevri (neboli Kachetinská metoda) spočívá v procesu kvašení vinného moštu na slupkách a třapinách v keramických nádobách kvevri, které jsou zakopány do země v Marani (gruzínský vinný sklep). Po vylisování hroznů vinný mošť nalívají do kvevri, pak přidávají celé množství vlatních slupek a třapin a nechávají kvasit dohromady. Potom hermeticky uzavírají nádoby kvevri na několik měsíců. Během procesu se třapiny ponořují a v horní části kvevri zůstává naprosto čiré víno, které se před lahvováním ani nefiltruje. Metodou Kvevri vína připravují i v regionu Imereti, ale na rozdíl od Kachetie v Imereti na vinný mošť přidávají jen málou část (maximálně třetinu) slupek (bez třapin).
Technologie výroby vína v Kvevri zapuštěných do země je v Gruzii známá více jak 7 000 let. V dnešní době jde o národní ekonomické bohatství země a má silný turistický potenciál. Kachetinské metody výroby vína byly na žádost Gruzie zapsány do seznamu „Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva“ UNESCO v r. 2013.